Ganoderma Lucidum Nedir PDF Yazdır e-Posta

G.Lucidum'un bünyesinde yer alan biyoaktif maddeler Sarcoma-180 tip katı tümörlerin gelişmesini önlemede, durdurmada, yok etmede son derece etkilidir ve önleme mekanizması halen çok geniş çaplı bir şekilde dünyada araştırılmaktadır. Triterpenlerden Ganodermik asit, karaciğer hastalıklarında tümör gelişimini engellediği kanıtlanmıştır.

İnsan vücudunda bağışıklık siteminden beyaz kan hücreleri sorumludur. Beyaz kan hücrelerinin mast,T, B, NK, fagositler (monositler, nötrofil, makrofaj) gibi birçok değişik tipi bulunmaktadır. G.Lucidum’un aktif bileşenleri bu bağışıklık hücrelerinin sayısını çok kısa sürede artırmaktadır. Kandaki makrofaj hücreleri vücudun kendi doğasının dışında her türlü yabancı maddeyi, serbest radikalleri, mikropları, tümör hücrelerini kuşatarak sarmakta ve onları yiyerek yok etmektedir.

G.Lucidum bağışıklık sisteminin bir koruyucusudur ve tüm insanların hizmetindedir. Vücudun güçlenmesiyle dinçlik kazanılmakta, bu durum tümörlerin ortaya çıkmasını önlerken G.Lucidum’a antiviral, antibakteriyel, antihistaminik, ateş düşürücü, yaşlanmayı geciktirici özellik kazandırmaktadır.

G.lucidum’da bulunan bazı peptidoglukanlarla, ganoderan B ve D, triterpenler pankreasın düzgün çalışmasını sağlayarak kandaki şekerle, insülin seviyesinin artışını engelleyebilmektedir. Astım, alerji, ateşli hastalıklarda mast hücrelerinden aşırı miktarda histamin salgılanmakta, bu gibi durumlarda antihistaminik ilaçlar içilmektedir. G.Lucidum’da doğal olarak bulunan ganodermik asit A,C,D ve cyclo-octasülfür’ün histamine salınımını engelleyici etkisi bulunmakta şişme, alerji oluşumunu, anafilaktik şoku engellemektedir. (Tasaka ve ark.1988a,b,wasser 2005).

G.Lucidum Uzak doğu ülkelerinde yüzyıllar boyunca yüksek tansiyonun düşürülmesinde kullanılmıştır. Son yıllarda yapılan klinik deneylerde ganodermik asit B ile D’nin yüksek tansiyon hastalarında kan basıncını 2 hafta gibi kısa süre içerisinde dengeleyerek bu hastalığın iyileştirildiği belirtilmektedir.

G.Lucidum'un antibakteriyel etkisinde en önemli bileşikler triterpenlerdir ve bünyesinden elde edilen bazı ekstraktlar Bacillus subtilis, B.cerus, Corynebaterium diptheriae, Escherichia coli, Klebsiella oxytoca, Phylococcus aeteus, salmonella typhi, Streptococcus pyogens v.b toplam 15 gram pozitifle negatif tip bakteriye karşı başarıyla kullanılmaktadır. (Gao ve ark 2003c,Roberts 2004)

Son yıllarda in vitro çalışmalarında G.Lucidum’dan izole edilen lucidenik asit O, Lucidenik lakton, linoleic asit, ganodermik asit O, Lucidenik lakton, linoleik asit, ganodermik asit B, C, H ile ganoderiol A, B, F, ganodermanontriol, lucidimol B’nin antivirüs özellikler taşıdığı, HIV, Herper, Hepatit B ve Hepatit C infeksiyonlarında umut verici sonuçlar elde edildiği belirtilmektedir.

 

Reishi artık Türkiye’de üretiliyor! Ganoderma lucidum (REISHI) Japonya ve Çin’ de 2000 yıllık folklorik bir geçmişe sahiptir. Çin seddini yaptıran Qin Shi Huang (M.Ö. 259-210) bu mantarı kullanan ilk imparatordur. Imparator, o dönemlerde Tanrıların ve imparatorların yiyecegi olarak kutsal kabul edilen Ganoderma lucidum’ un kendisinden başkaları tarafından tüketilmesini kesinlikle yasaklamıştı. Hatta halktan birisi Reishi’yi bulup imparatora götürdügünde ödüllendirilirken, buldugu halde saraya teslim etmemesi ağır şekilde cezalandırılma nedeniydi.